Ugrás a tartalomhoz

Danny Elfman

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Danny Elfman
Életrajzi adatok
Születési névDaniel Robert Elfman
BecenévDan Elfman
Született1953május 29. (71 éves)
Los Angeles, USA
Származás Amerikai Egyesült Államok
HázastársaBridget Fonda (2003 –)
GyermekeiOliver Elfman
SzüleiBlossom Elfman
IskoláiUniversity High School
Pályafutás
Műfajokfilmzene
Aktív évek1977 - napjainkig
Hangszerénekhang
Díjak
Tevékenységzeneszerző, producer
KiadókSony Classical

Danny Elfman weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Danny Elfman témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Daniel Robert „Danny” Elfman (Los Angeles, 1953. május 29. –) háromszoros Primetime Emmy- és Grammy-díjas amerikai zeneszerző. Leginkább filmeknek, televíziós műsoroknak komponált zenéivel szerzett magának hírnevet. Az Oingo Boingo nevű rock-együttest vezette 1976-tól annak megszűntéig 1995-ig. Különösen ismertek jó barátja, Tim Burton filmjeihez készült munkái. Az Ed Wood, ill. Sweeney Todd, a Fleet Street démoni borbélya című filmek kivételével Burton minden filmjének zenéjét ő jegyzi. A Batman zenéjéért Grammy-díjat is kapott. A Született feleségek fő témájának megkomponálásáért Emmy-díjjal tüntették ki. Jelölték továbbá négy Oscar-díjra, őt dicséri a Simpson család főcímdala, és énekli (számtalan más szereppel együtt) Jack Skellington (magyarul több neve van: Csontváry Jack, Csontvázy Jack, Csontvázy Izsák, illetve Rosszcsont Jack) szerepét a Karácsonyi lidércnyomásban. 2003 óta felesége Bridget Fonda színésznő.

Élete, karrierjének kezdete

[szerkesztés]

Az Amerikai Egyesült Államokban született Los Angelesben, Kalifornia államban Blossom Elfman (írónő és tanár), ill. Milton Elfman (szintén tanár) fiaként, aki az amerikai légierő (United States Air Force - USAF) tagja volt. Egy etnikailag vegyes közösségben nőtt fel Baldwin Hills (Los Angeles) területén. Ideje legnagyobb részét helyi mozikban töltötte és csodálattal hallgatta olyan film-zeneszerzők műveit, mint Bernard Herrmann és Franz Waxman.

Középiskolában a "banda bunkókkal" lógott együtt, alapított egy ska zenekart. Miután kikerült a középiskolából Richardot, bátyját követve Franciaországba került, ahol a Le Grand Magic Circus-szel, egy avant-garde (avantgárd) musical színházzal lépett fel. Legközelebb Elfman hegedűvel a hóna alatt Afrikába utazott, Ghánán, Malin, Felső-Voltán keresztül, megismerve új zenei stílusokat, beleértve a ghánai "highlife" zenei stílust, amely saját zenei világára is befolyást gyakorolt. Egyéves utazása alatt elkapta a maláriát, igen gyakran volt beteg. Hazatért az USA-ba, ahol bátyja egy új musical színházi csapat (The Mystic Knights of the Oingo Boingo) alapításán munkálkodott. A zenekar készítette Richard debütáló filmjének (Forbidden Zone) a zenéjét. Ez volt Danny Elfman első film-zeneszerzői munkája, egyúttal ő játszotta a sátán szerepét a filmben. Mire a film elkészült, a zenekar neve Oingo Boingo lett és elkezdtek rockegyüttesként lemezeket felvenni, turnézni.

Elfman és Burton

[szerkesztés]

1985-ben Tim Burton és Paul Reubens felkérték Elfman-t, hogy első játékfilmjükhöz (Pee Wee nagy kalandja) írjon zenét. Először nyugtalankodott, hiszen hivatalos képzése nem volt, de Steve Bartek az Oingo Bongo gitárosa segítette a hangszerelésben, így elérte célját és sikerült olyan zenei hangulatot megteremtenie, amilyet Nino Rota-nak, vagy Bernard Herrmann-nak. Művének első hangjai felvétele kapcsán (Music for a Darkened Theatre), úgy nyilatkozott, hogy amikor először hallotta, ahogy egy teljes zenekar elkezd játszani a kottájából, az egész életének leglenyűgözőbb pillanata volt. Elfman rögtön közelebbi kapcsolatba került Burton-nel. Egyszer vesztek össze tartósabban, ezért jegyzi az Ed Wood zenéjét Howard Shore. A Sweeney Todd, a Fleet Street démoni borbélya egy Broadway musical adaptációja, melyet Stephen Sondheim írt.

Burton a következőt mondta kapcsolatukról: "Még csak beszélnünk sem kell a zenéről. Még intellektualizálnunk sem kell, az a jó mindkettőnknek, hogy ebben hasonlítunk. Nagyon szerencsések vagyunk, hogy kapcsolatba kerültünk egymással."(Breskin 1997.)

Filmográfia

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Danny Elfman című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]